Azərbaycan, Bakı, 8 iyun /Trend, müxbir M.Əliyev/
Bu gün Polşa və Ukraynada futbol üzrə XIV Avropa çempionatına start verilir.
Trend-in məlumatına görə, Avro-2012 Varşava şəhərində Polşa və Yunanıstan yığmaları arasında keçirilən oyunla başlayır. Matçı İspaniyadan olan Karlos Velasko Karbalyo idarə edəcək, köməkçi hakimlər isə Roberto Alonso Fernandes və Xuan Karlos Ximenez olacaq.
Çempionatın açılış günü həmçinin A qrupunda yer alan digər yığmalar - Rusiya və Çexiya qarşılaşacaqlar.
Çempionata iyulun 1-də Ukraynanın paytaxtı Kiyevdə final oyunu ilə yekun vurulacaq.
UEFA-nın Avro-2012-nin iştirakçıları üçün ayırdığı mükafata görə, qrup mərhələsindəki hər bir qələbə üçün 1,5 milyon, heç-heçə üçünsə 500 min avro veriləcək. 1/4 finala çıxan hər bir iştirakçı əlavə iki milyon götürəcək. Yarımfinalçılara 4 milyon, finalçılara isə 4,5 milyon avro vəsait ayrılıb. Çempion komandaya əlavə 7,5 milyon avro ödəniləcək.
Avropa çempionatının təqvimi
A qrupu
Komanda |
O |
Q |
H |
M |
Qollar |
Xallar |
|
1 |
Rusiya |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
2 |
Yunanıstan |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
3 |
Çexiya |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
4 |
Polşa |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
8 iyun
21:00. Polşa - Yunanıstan (Varşava)
23:45. Rusiya - Çexiya (Vroslav)
12 iyun
21:00. Yunanıstan - Çexiya (Vroslav)
23:45. Polşa - Rusiya (Varşava)
16 iyun
23:45. Yunanıstan - Rusiya (Varşava)
23:45. Çexiya - Polşa (Vroslav)
B qrupu
Komanda |
O |
Q |
H |
M |
Qollar |
Xallar |
|
1 |
Portuqaliya |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
2 |
Danimarka |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
3 |
Niderland |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
4 |
Almaniya |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
9 iyun
21:00. Hollandiya - Danimarka (Xarkov)
23:45. Almaniya - Portuqaliya (Lvov)
13 iyun
21:00. Danimarka - Portuqaliya (Lvov)
23:45. Hollandiya - Almaniya (Xarkov)
17 iyun
23:45. Danimarka - Almaniya (Lvov)
23:45. Portuqaliya - Hollandiya (Xarkov)
C qrupu
Komanda |
O |
Q |
H |
M |
Qollar |
Xallar |
|
1 |
İspaniya |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
2 |
Xorvatiya |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
3 |
İtaliya |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
4 |
İrlandiya |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
10 iyun
21:00. İspaniya - İtaliya (Qdansk)
23:45. İrlandiya - Xorvatiya (Poznan)
14 iyun
21:00. İtaliya - Xorvatiya (Poznan)
23:45. İspaniya - İrlandiya (Qdansk)
18 iyun
23:45. Xorvatiya - İspaniya (Qdansk)
23:45. İtaliya - İrlandiya (Poznan)
D qrupu
Komanda |
O |
Q |
H |
M |
Qollar |
Xallar |
|
1 |
Fransa |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
2 |
İngiltərə |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
3 |
İsveç |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
4 |
Ukrayna |
0 |
0 |
0 |
0 |
0-0 |
0 |
11 iyun
21:00. Fransa - İngiltərə (Donetsk)
23:45. Ukrayna - İsveç (Kiyev)
15 iyun
21:00. Ukrayna - Fransa (Donetsk)
23:45. İsveç - İngiltərə (Kiyev)
19 iyun
23:45. İngiltərə - Ukrayna (Donetsk)
23:45. İsveç - Fransa (Kiyev)
1/4 final
21 iyun
23:45. A1 - B2 (Varşava)
22 iyun
23:45. B1 - A2 (Qdansk)
23 iyun
23:45. C1 - D2 (Donetsk)
24 iyun
23:45. D1 - C2 (Kiyev)
1/2 final
27 iyun
23:45. A1-B2 cütünün qalibi - C1-D2 cütünün qalibi (Donetsk)
28 iyun
23:45. B1-A2 cütünün qalibi - D1-C2 cütünün qalibi (Varşava)
Final
1 iyul
23:45. (Kiyev)