Gürcüstan Dəniz Nəqliyyatı Agentliyinin direktoru İvane Abaşidze və Azərbaycanın baş konsulu Fuad Əzizov Orta Dəhlizin gücləndirilməsini müzakirə ediblər
Trend-in məlumatına görə, bu barədə Gürcüstan Dəniz Nəqliyyatı Agentliyinin direktoru İvane Abaşidze sosial şəbəkə səhifəsində yazıb.
"Azərbaycanın baş konsulu Fuad Əzizovla görüş zamanı ölkələrimiz arasında dəniz nəqliyyatı və logistika sahəsində davam edən əməkdaşlığı, eləcə də regional əlaqələrin gücləndirilməsinə dair daha geniş baxışı müzakirə etdik. Avropa ilə Asiya arasında tədricən sürətli, etibarlı və əvəzolunmaz tranzit marşrutuna çevrilən Orta Dəhlizin strateji əhəmiyyətinə xüsusi diqqət yetirilib", - deyə paylaşımda bildirilib.
Qeyd olunub ki, Gürcüstan və Azərbaycanı təkcə coğrafi yaxınlıq deyil, həm də ortaq bir məqsəd birləşdirir: ticarət səmərəliliyini artıran, regional sabitliyi gücləndirən və iqtisadi artımı təşviq edən davamlı, multimodal dəhliz qurmaq.
"Görüşdə Dəniz Nəqliyyatı Agentliyinin direktor müavini Natia Miminoshvili və vitse-konsul Məxbubə Namazova da iştirak ediblər. Ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinə və regional bağlantının gücləndirilməsinə bundan sonra da hazır olduğumuzu təsdiqlədik", - deyə bildirilib.
Xatırladaq ki, Orta Dəhliz regionun bir neçə ölkəsindən keçən və Asiyanı Avropa ilə birləşdirən nəqliyyat ticarət yoludur. O, ənənəvi Şimal və Cənub Dəhlizlərinə alternativ kimi xidmət edir.
Marşrut Çindən başlayır və Qazaxıstan, Özbəkistan və Türkmənistan kimi Orta Asiya ölkələrindən keçir. Daha sonra Xəzər dənizini, Azərbaycanı, Gürcüstanı və Türkiyəni keçərək Avropaya çıxır. Orta Dəhliz, Çin də daxil olmaqla, Şərqi Asiyanı Avropa ilə birləşdirən daha uzun dəniz yollarını keçərək quru yoludur.