Ötən il Azərbaycan iqtisadiyyatına qoyulan birbaşa xarici investisiyalar əvvəlki illə müqayisədə 5,8% və ya 388 milyon ABŞ dolları artaraq 7,046 milyard ABŞ dollarına çatıb.
Məlumata görə, Azərbaycan iqtisadiyyatına ən çox investisiya yatıran ölkə Birləşmiş Krallığ olub. Bu ölkədən yatırımların həcmi 1,75 milyard ABŞ dolları (illik müqayisədə 109 milyon ABŞ dolları və ya 5,9% az) olub.
Siyahının ikinci pilləsində 1,2 milyard ABŞ dolları investisiya ilə (6,4% və ya 83,4 milyon ABŞ dolları az) Türkiyə qərarlaşıb.
Azərbaycan iqtisadiyyatın ən çox investisiya yatıran üçüncü ölkə isə Macarıstan olub. Bu ölkədən Azərbaycana birbaşa xarici investisiyaların həcmi illik müqayisədə 5,1 dəfə, yaxud da 821,2 milyon ABŞ dolları artaraq 1 milyard ABŞ dollarına çatıb.
2024-cü ildə Azərbaycan iqtisadiyyatına ən çox investisiya yatıran 10 ölkə ilə aşağıdakı cədvəldən tanış ola bilərsiniz: