FIFA 2025-ci ildə ABŞ-da keçiriləcək Klublararası Dünya Çempionatı üçün ümumi mükafat fondu olaraq 1 milyard dollar ayrıldığını açıqlayıb.
Trend xəbər verir ki, turnirin qalibi 125 milyon dollar mükafat qazana biləcək.
Çempionat 15 iyun – 13 iyul tarixləri arasında keçiriləcək və 32 komanda iştirak edəcək. Qrup mərhələsində hər qələbəyə görə 2 milyon dollar, heç-heçəyə görə isə 1 milyon dollar mükafat veriləcək. 1/8 finala vəsiqə üçün 7,5 milyon dollar, 1/4 finala keçmək üçün 13,125 milyon dollar, yarımfinala çıxmaq üçün isə 21 milyon dollar qazanılacaq. Finalçılar 30 milyon dollar alacaq, çempion isə 40 milyon dollar qazanacaq.
Turnirdə iştirak edən hər klub, sadəcə iştirak etdiklərinə görə də mükafat alacaq. Avropadan olan komandalar 12,81 milyon dollardan 38,19 milyon dollara qədər mükafat alacaq, bu məbləğlər komandaların idman və kommersiya reytinqlərinə əsaslanacaq. Cənubi Amerika klubları 15,21 milyon dollar, Şimali Amerika, Asiya və Afrika klubları hər biri 9,5 milyon dollar, Okeaniyadan olan komandalar isə 3,58 milyon dollar alacaq.