Ötən il Azərbaycan Özbəkistan iqtisadiyyatına 93,1 milyon ABŞ dolları sərmayə qoyub.
Məlumata görə, bu göstərici 2023-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə 69,9 milyon ABŞ dolları və ya 4 dəfə çoxdur.
Birbaşa xarici investisiyaların ümumi həcmində Özbəkistana yatırılan Azərbaycan investisiyalarının xüsusi çəkisi 5,3% təşkil edib.
Xatırladaq ki, 2023-cü ildə Azərbaycandan sözügedən ölkəyə yatırılan investisiyaların həcmi isə 23,2 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
Qeyd edək ki, ötən il Azərbaycandan Özbəkistana fiziki şəxslərin pul köçürmələrinin həcmi 4,6 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bu göstərici 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 953 min ABŞ dolları və ya 26% artıb. Hesabat ilində ölkənin ümumi pul köçürmələrində Özbəkistanın payı 0,9% təşkil edib.
Həmçinin, ötən il Özbəkistandan Azərbaycana fiziki şəxslərin pul köçürmələrinin həcmi 10,96 milyon ABŞ dolları olub ki, bu da 2023-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə 937 min ABŞ dolları və ya 7,9% azalma deməkdir. Hesabat ilində ölkəyə ümumi pul köçürmələrində Özbəkistanın payı 1% təşkil edib.
2023-cü ildə Azərbaycandan Özbəkistana fiziki şəxslərin pul köçürmələrinin həcmi 3,7 milyon ABŞ dolları, əks istiqamətdə isə 11,9 milyon ABŞ dolları təşkil edib.