Putin bu vəzifəli şəxsi Türkiyəyə səfir göndərdi (FOTO)
Dünya xəbərləri Materials 20 Fevral 2026 11:45 (UTC +04:00)
Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin xarici işlər nazirinin müavini Sergey Verşinini tutduğu vəzifədən azad edərək, onu Türkiyəyə fövqəladə və səlahiyyətli səfir göndərib.
Müvafiq fərman Rusiyanın rəsmi hüquq informasiya portalında dərc olunub.
Qeyd edək ki, Sergey Verşinin 24 iyul 1954-cü ildə anadan olub. SSRİ Xarici İşlər Nazirliyinin Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunu (1976) və SSRİ XİN-in Diplomatik Akademiyasını (1991) bitirib. O, 1976-cı ildən diplomatik xidmətdədir. Ərəb, fransız və ingilis dillərini bilir.
31 dekabr 1999-cu ildən 8 dekabr 2003-cü ilədək Rusiya Federasiyasının Əlcəzairdə fövqəladə və səlahiyyətli səfiri olub. 2005–2018-ci illərdə Rusiya XİN-in Yaxın Şərq və Şimali Afrika Departamentinin direktoru olub. O, 27 mart 2018-ci ildən 20 fevral 2026-cı ilədək Rusiya Federasiyasının xarici işlər nazirinin müavini vəzifəsində çalışıb.