Fevralın 19-da ABŞ-nin paytaxtı Vaşinqtonda beynəlxalq gündəmin diqqət mərkəzində olan mühüm hadisə baş verdi – Sülh Şurasının ilk iclası keçirildi. Qlobal təhlükəsizlik arxitekturasının dəyişdiyi, regional münaqişələrin yeni mərhələyə qədəm qoyduğu bir dövrdə belə bir platformanın təsis olunması təsadüfi deyil. İclasda bir sıra ölkələrin nümayəndələri ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev də iştirak edib. Bu toplantı yeni beynəlxalq reallıqlar fonunda dialoq, əməkdaşlıq və davamlı sülh mexanizmlərinin formalaşdırılması baxımından əhəmiyyətli siyasi mesajlar verdi.
Bunu Trend-ə politoloq Azər Qarayev deyib.
"Son illərdə beynəlxalq münasibətlər sistemində ciddi transformasiyalar müşahidə olunur. Regional münaqişələrin dərinləşməsi, böyük güclər arasında rəqabətin artması, enerji təhlükəsizliyi və nəqliyyat marşrutları uğrunda mübarizə qlobal sabitliyə birbaşa təsir göstərir. Bu kontekstdə Sülh Şurasının yaradılması beynəlxalq ictimaiyyətin dialoqa və qarşılıqlı anlaşmaya ehtiyacının göstəricisi kimi qiymətləndirilə bilər. Şuranın əsas məqsədi müxtəlif regionlarda sülh təşəbbüslərini koordinasiya etmək, tərəflər arasında etimad mühitinin formalaşmasına töhfə vermək və davamlı təhlükəsizlik mexanizmlərinin qurulmasına dəstək göstərməkdir. Bu platforma həm dövlətlərarası, həm də regional səviyyədə əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açır. Prezident İlham Əliyevin iclasda iştirakı Azərbaycanın beynəlxalq sülh gündəliyinə verdiyi önəmin bariz göstəricisidir. Azərbaycan son illərdə regionda yaranmış yeni reallıqlar fonunda həm siyasi, həm də diplomatik baxımdan fəal mövqe nümayiş etdirir.
Onun sözlərinə görə, dövlət başçısının toplantıda iştirakı bir neçə mühüm mesaj ehtiva edir:
"Azərbaycan sülh proseslərinin aktiv iştirakçısıdır; regionda davamlı sabitliyin təmin olunması Bakının strateji prioritetidir; qlobal platformalarda milli maraqların müdafiəsi və təşviqi davamlı şəkildə aparılır. Azərbaycan post-münaqişə dövründə Cənubi Qafqazda uzunmüddətli sülhün təmin olunmasını əsas hədəf kimi müəyyən edib. Bu baxımdan, Vaşinqtonda keçirilən iclas Azərbaycanın mövqeyini beynəlxalq auditoriyaya bir daha çatdırmaq üçün mühüm imkan yaradıb. Azərbaycan son illərdə yalnız regional deyil, qlobal səviyyədə də bir sıra sülh və əməkdaşlıq təşəbbüsləri ilə çıxış edib. Enerji təhlükəsizliyi sahəsində Avropanın etibarlı tərəfdaşı kimi çıxış edən ölkəmiz, eyni zamanda nəqliyyat-logistika layihələri ilə də qitələrarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə töhfə verir. Bakı beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsi baxımından da fəal diplomatik mərkəzə çevrilib. Bu, Azərbaycanın çoxtərəfli əməkdaşlıq modelinə sadiqliyini göstərir. Sülh Şurasının ilk iclasında iştirak Azərbaycanın bu prinsiplərə sadiqliyini bir daha təsdiqlədi", - o bildirib.
A.Qarayev qeyd edib ki, Vaşinqtonun belə bir toplantıya ev sahibliyi etməsi də xüsusi diqqət çəkir. ABŞ paytaxtı ənənəvi olaraq qlobal siyasi qərarların formalaşdığı mərkəzlərdən biridir. Burada keçirilən ilk iclas Şuranın beynəlxalq legitimliyini və siyasi çəkisini artırır.
"Bu platforma müxtəlif geosiyasi bloklara mənsub ölkələri bir masa arxasında toplayaraq konstruktiv müzakirə mühiti yaradır. Qlobal səviyyədə etimad böhranının müşahidə olunduğu bir dövrdə belə təşəbbüslər xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Sülh Şurasının gələcək fəaliyyəti bir neçə istiqamətdə mühüm rol oynaya bilər. Bunlar regional münaqişələrin həllinə dəstək mexanizmlərinin yaradılması, humanitar və iqtisadi əməkdaşlıq platformalarının genişləndirilməsi, etimad quruculuğu tədbirlərinin təşviqi, siyasi dialoqun institusional əsaslarının gücləndirilməsidir. Əgər Şura praktik mexanizmlər formalaşdıra bilsə, bu, beynəlxalq münasibətlər sistemində yeni əməkdaşlıq modelinin yaranmasına səbəb ola bilər. Azərbaycanın Sülh Şurasında iştirakı ölkənin balanslaşdırılmış xarici siyasət kursunun davamı kimi qiymətləndirilə bilər. Bakı həm regional, həm də qlobal güclərlə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq münasibətləri qurmağa çalışır. Cənubi Qafqazda davamlı sülhün təmin olunması, nəqliyyat və enerji layihələrinin təhlükəsizliyinin qorunması, iqtisadi inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan münasibətlərin təşviqi Azərbaycan üçün əsas prioritetlərdir", - o bildirib.
Politoloq vurğulayıb ki, fevralın 19-da Vaşinqtonda keçirilən Sülh Şurasının ilk iclası qlobal siyasi proseslərdə yeni mərhələnin başlanğıcı kimi dəyərləndirilə bilər. Prezident İlham Əliyevin bu toplantıda iştirakı Azərbaycanın beynəlxalq sülh təşəbbüslərinə fəal dəstəyini və regionda sabitliyin təmin olunmasına yönəlmiş prinsipial mövqeyini bir daha nümayiş etdirdi.
"Müasir dünyada sülh yalnız bəyanatlarla deyil, konkret addımlar və davamlı dialoq vasitəsilə təmin olunur. Azərbaycanın bu prosesdə aktiv iştirakı ölkənin artan beynəlxalq nüfuzunun və məsuliyyətli tərəfdaş imicinin göstəricisidir. Sülh Şurasının gələcək fəaliyyəti beynəlxalq münasibətlər sistemində yeni əməkdaşlıq formatının formalaşmasına töhfə verə bilər. Azərbaycan isə bu prosesdə həm regional lider, həm də qlobal dialoqun tərəfdarı kimi öz mövqeyini möhkəmləndirməkdə davam edir", - o bildirib.