Hindistandan Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırımlar azalıb
İqtisadiyyat Materials 31 Mart 2025 12:59 (UTC +04:00)
Ötən il Hindistanın Azərbaycan iqtisadiyyatına cəlb olunmuş birbaşa xarici investisiyalarının həcmi 43,2 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Məlumata əsasən, 2023-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə ötən il sözügedən ölkədən Azərbaycan iqtisadiyyatına investisiyalar 5 milyon ABŞ dolları və ya 10,5% azalıb.
Hesabat ilində Azərbaycana birbaşa xarici investisiyaların ümumi həcmində Hindistandan yatırılan investisiyaların payı 0,6% təşkil edib.
Xatırladaq ki, 2023-cü ildə Hindistandan Azərbaycan iqtisadiyyatına birbaşa xarici investisiyaların həcmi 48,2 milyon ABŞ dolları olub.
Eyni zamanda, hesabat ili ərzində Azərbaycandan xarici iqtisadiyyata yönəldilmiş birbaşa xarici investisiyaların həcmi isə 1,8 milyard ABŞ dolları olub ki, bu da 2023-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə 1,4 milyard ABŞ dolları və ya 43,3% azdır.