Azərbaycan Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) ilə əməkdaşlığın perspektivlərini müzakirə edib.
“Beynəlxalq Valyuta Fondunun Azərbaycan üzrə missiya rəhbəri Anna Bordon ilə görüşdə əməkdaşlığın perspektivlərini nəzərdən keçirdik. Azərbaycanın makroiqtisadi sabitliyini, sosial-iqtisadi inkişaf prioritetlərinə uyğun olaraq enerji, rəqəmsallaşma, vergi, sənaye və digər istiqamətlərdə həyata keçirilən tədbirləri, qabaqcıl təcrübələrin tətbiqi nəticəsində əldə olunmuş irəliləyişləri qeyd etdik”, - paylaşımda qeyd edilib.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Valyuta Fondu 2026-cı il Azərbaycan iqtisadiyyatının 2,5% artacağını proqnozlaşdırıb.
Fondun Azərbaycan üzrə missiya rəhbəri Anna Bordon Trend-ə müsahibəsində bildirmişdi ki, tcarət və investisiyaların regiona yönəlməsi ölkə iqtisadiyyatı üçün yeni imkanlar da yarada bilər. O qeyd etmişdi ki, uzunmüddətli dövrdə dayanıqlı artıma nail olmaq əsasən iqtisadi şaxələndirmənin dərinləşdirilməsindən, fiskal intizamın gücləndirilməsindən və özəl investisiyaları dəstəkləyən biznes mühitinin yaxşılaşdırılmasından asılı olacaq.