ABŞ Azərbaycandan qeyri-neft məhsulları alışını 26%-dən çox artırıb
İqtisadiyyat Materials 19 Fevral 2026 13:52 (UTC +04:00)
Bu ilin yanvar ayında Azərbaycanla Amerika Birləşmiş Ştatları (ABŞ) arasında ticarət əməliyyatlarının həcmi 39,3 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Məlumata əsasən, bu, 2025-ci ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə 18,7 milyon ABŞ dolları və ya 32,3% azdır.
Bu ilin yanvar ayında Azərbaycandan ABŞ-yə 7,6 milyon dollarlıq məhsul ixracı qeydə alınıb. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,25 milyon ABŞ dolları və ya 41,2% çoxdur.
Hesabat ayı ərzində Azərbaycandan ABŞ-yə ixrac əməliyyatlarının 6,811 milyon dollarını qeyri-neft məhsulları təşkil edib ki, bu da 2025-ci ilin yanvar ayındakı göstərici ilə müqayisədə 1,4 milyon ABŞ dolları və ya 26,2% çoxdur. ABŞ-yə qeyri-neft məhsullarının ixracı Azərbaycanın ümumi qeyri-neft ixracına nisbətən 2,54% paya malik olub. Bununla da hesabat ayında ABŞ Azərbaycanın ən çox qeyri-neft məhsulları ixrac etdiyi ölkələr siyahısında 8-ci pillədə qərarlaşıb.
Hesabat dövründə ABŞ-dən Azərbaycana isə 31,6 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac əməliyyatları icra olunub ki, bu da 2025-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 21 milyon ABŞ dolları və ya 39,9% azalma deməkdir.