Bu ilin fevral ayı ərzində Real Vaxt Rejimində Hesablaşmalar Sistemində (AZIPS) aparılan tranzaksiyaların həcmi 42,1 milyard manatı, sayı isə 169 mini ötüb.
Məlumata əsasən, 2024-cü ilin eyni ayının göstəricilərinə nisbətdə aparılan əməliyyatların həcmində 30,9 milyard manat və ya 42,3%, sayında isə 7,4 min vahid və ya 4,2% azalma qeydə alınıb.
Belə ki, 2024-cü ilin fevralında ölkədə AZIPS vasitəsilə aparılan əməliyyatların həcmi 72,9 milyard manatı, sayı isə 176,4 mini ötmüşdü.
Bundan başqa, 2025-ci ilin fevral ayında Azərbaycanda Ani Ödənişlər Sistemi (AÖS) vasitəsilə aparılan əməliyyatların həcmi 96 milyon manat, sayı isə 72,4 min ədədə bərabər olub.
2024-cü ilin eyni ayı ilə müqayisədə AÖS vasitəsilə aparılan əməliyyatların həcmində 23,6 milyon manat və ya 32,6% artım, sayında isə 16,6 min vahid və ya 29,7% artım qeydə alınıb.
Qeyd edək ki, ötən ilin fevral ayında ölkədə AÖS vasitəsilə aparılan əməliyyatların həcmi 72,1 milyon manat, sayı isə 55,8 min ədədə bərabər olub.