dəyişkən hava şəraiti müşahidə olunur.
Aprel ayında havanın orta aylıq temperaturunun əsasən iqlim
normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə +1 dərəcədən +2 dərəcəyədək
yüksək olacağı gözlənilir.
Aylıq yağıntının miqdarının isə iqlim normasına yaxın, bəzi ərazilərdə isə bir qədər çox olacağı ehtimal olunur.
Aprel ayının ilk günlərində ölkə ərazisində hava şəraiti əsasən yağmursuz, lakin bəzi şimal və qərb rayonlarında hava şəraitinin yağıntılı olacağı, şimşək çaxacağı, şimal-qərb küləyinin üstünlük təşkil edəcəyi gözlənilir.
Bakıda və Abşeron yarımadasında havanın orta aylıq temperaturunun +11 dərəcədən +13 dərəcəyədək olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və 1 dərəcə yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu +8 dərəcədən +13 dərəcəyədək, gündüzlər +15dərəcədən +20 dərəcəyədək, bəzi günlərdə +25 dərəcədən +30 dərəcəyədək olacağı gözlənilir. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə bir qədər çox olacağı gözlənilir (norma 23-33 mm).
Naxçıvan şəhəri, Culfa, Ordubad, Sədərək, Şahbuz və Şərur rayonlarında havanın orta aylıq temperaturu +12 dərəcədən +15 dərəcəyədək olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və +1 dərəcə yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu +7 dərəcədən +12 dərəcəyədək, gündüzlər +15 dərəcədən +20 dərəcəyədək, bəzi günlərdə +27 dərəcədən +32 dərəcəyədək, aylıq yağıntının miqdarının isə iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir (norma 34-59 mm).
Xankəndi, Şuşa, Goranboy, Xocalı, Xocavənd, Ağdam, həmçinin Daşkəsən-Gədəbəy rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun +8 dərəcədən +12 dərəcəyədək olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxındır. Gecələr havanın temperaturu +5 dərəcədən +10 dərəcəyədək, bəzi günlərdə -5 dərəcəyədək, gündüzlər +12 dərəcədən +17 dərəcəyədək, bəzi günlərdə +23 dərəcədən +28 dərəcəyədək olacağı ehtimal olunur. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə bir qədər çox olacağı gözlənilir (norma 49-83 mm).