Respublika ərazisi üçün aprel ayına olan hava proqnozu AÇIQLANDI
Cəmiyyət Materials 31 Mart 2025 15:28 (UTC +04:00)
Respublika ərazisi üçün aprel ayına olan hava proqnozu açıqlanıb.
Bu barədə Trend-ə Milli Hidrometeorologiya Xidmətindən məlumat verilib.
Aprel ayı ilin soyuq dövrünün sonu, isti dövrünün başlandığı ay kimi xarakterizə olunur. Buna görə də aprel ayında ölkə ərazisində dəyişkən hava şəraiti müşahidə olunur.
Aprel ayında havanın orta aylıq temperaturunun əsasən iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə +1 dərəcədən +2 dərəcəyədək yüksək olacağı gözlənilir.
Aylıq yağıntının miqdarının isə iqlim normasına yaxın, bəzi ərazilərdə isə bir qədər çox olacağı ehtimal olunur.
Aprel ayının ilk günlərində ölkə ərazisində hava şəraiti əsasən yağmursuz, lakin bəzi şimal və qərb rayonlarında hava şəraitinin yağıntılı olacağı, şimşək çaxacağı, şimal-qərb küləyinin üstünlük təşkil edəcəyi gözlənilir.
Bakıda və Abşeron yarımadasında havanın orta aylıq temperaturunun +11 dərəcədən +13 dərəcəyədək olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və 1 dərəcə yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu +8 dərəcədən +13 dərəcəyədək, gündüzlər +15dərəcədən +20 dərəcəyədək, bəzi günlərdə +25 dərəcədən +30 dərəcəyədək olacağı gözlənilir. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə bir qədər çox olacağı gözlənilir (norma 23-33 mm).
Naxçıvan şəhəri, Culfa, Ordubad, Sədərək, Şahbuz və Şərur rayonlarında havanın orta aylıq temperaturu +12 dərəcədən +15 dərəcəyədək olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və +1 dərəcə yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu +7 dərəcədən +12 dərəcəyədək, gündüzlər +15 dərəcədən +20 dərəcəyədək, bəzi günlərdə +27 dərəcədən +32 dərəcəyədək, aylıq yağıntının miqdarının isə iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir (norma 34-59 mm).
Xankəndi, Şuşa, Goranboy, Xocalı, Xocavənd, Ağdam, həmçinin Daşkəsən-Gədəbəy rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun +8 dərəcədən +12 dərəcəyədək olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxındır. Gecələr havanın temperaturu +5 dərəcədən +10 dərəcəyədək, bəzi günlərdə -5 dərəcəyədək, gündüzlər +12 dərəcədən +17 dərəcəyədək, bəzi günlərdə +23 dərəcədən +28 dərəcəyədək olacağı ehtimal olunur. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə bir qədər çox olacağı gözlənilir (norma 49-83 mm).
Şərqi Zəngəzur: Cəbrayıl, Kəlbəcər, Qubadlı, Laçın, Zəngilan rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun +10 dərəcədən +14 dərəcəyədək olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim norması daxilindədir. Gecələr havanın temperaturu +5 dərəcədən +10 dərəcəyədək, bəzi günlərdə -5 dərəcəyədək, gündüzlər +13 dərəcədən +18 dərəcəyədək, bəzi günlərdə +22 dərəcədən +27 dərəcəyədək olacağı gözlənilir. Aylıq yağıntının miqdarı iqlim normasına yaxın olacaq (norma 46-64 mm).
Qazax, Gəncə, Ağstafa, Şəmkir, Tovuz, Ceyrançöl, Tərtər, Füzuli rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun +12 dərəcədən +14 dərəcəyədək olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxındır. Gecələr havanın temperaturu +8 dərəcədən +13 dərəcəyədək, gündüzlər +15 dərəcədən +20 dərəcəyədək, bəzi günlərdə +25 dərəcədən +30 dərəcəyədək olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir (norma 31-54 mm).
Balakən, Zaqatala, Qax, Şəki, Oğuz, Qəbələ, İsmayıllı, Ağsu, Şamaxı, Siyəzən, Şabran, Xızı, Quba, Xaçmaz, Qusar rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun +9 dərəcədən +13 dərəcəyədək olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxındır. Gecələr havanın temperaturu +7 dərəcədən +12 dərəcəyədək, dağlarda -2 dərəcədən -7 dərəcəyədək, gündüzlər +12 dərəcədən +17 dərəcəyədək, bəzi günlərdə +23 dərəcədən +28 dərəcəyədək, dağlarda +2 dərəcədən +7 dərəcəyədək, bəzi günlərdə +15 dərəcədən +20 dərəcəyədək olacağı gözlənilir. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə bir qədər çox olacağı gözlənilir (norma 29-126 mm).
Yevlax, Göyçay, Ağdaş, Kürdəmir, İmişli, Ağcabədi, Mingəçevir, Beyləqan, Sabirabad, Saatlı, Şirvan, Hacıqabul, Zərdab, Salyan, Neftçala rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun +13 dərəcədən +16 dərəcəyədək olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və +1 dərəcə yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu +9 dərəcədən +14 dərəcəyədək, gündüzlər +19 dərəcədən +24 dərəcəyədək, bəzi günlərdə +27 dərəcədən +32 dərəcəyədək olacağı gözlənilir. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir (norma 30-49 mm).
Masallı, Yardımlı, Lerik, Lənkəran, Biləsuvar, Astara, Cəlilabad rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun +9 dərəcədən +14 dərəcəyədək olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxındır. Gecələr havanın temperaturu +8 dərəcədən +13 dərəcəyədək, dağlarda -0 dərəcədən -2 dərəcəyədək, gündüzlər +13 dərəcədən +18 dərəcəyədək, bəzi günlərdə +22 dərəcədən +27 dərəcəyədək, dağlarda +6 dərəcədən +11 dərəcəyədək olacağı, aylıq yağıntının miqdarının isə iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir (norma 41-72 mm).