Bakı Təşəbbüs Qrupunun müstəmləkəçiliyə qarşı mübarizəyə verdiyi töhfə nümunəvidir.
Trend xəbər verir ki, bunu bu gün Qlobal Təzminat Hərəkatının Prezidenti, Beynəlxalq Dekolinizasiya Cəbhəsinin katibi Jose Martin Jean-Pierre (Qvadelup) Bakı Təşəbbüs Qrupunun təşkilatçılığı ilə keçirilən "Kolonializm: Dini-Milli Kimliyin Silinməsi" adlı beynəlxalq konfransda deyib.
O qeyd edib ki, Bakı Təşəbbüs Qrupu müstəmləkəsizliyin aradan qaldırılması və keçmiş müstəmləkəçilikdən əziyyət çəkən xalqların hüquqlarının müdafiəsi üzrə beynəlxalq səylərdə mühüm rol oynayır.
"Biz başa düşdük ki, birlik gücdür və hekayələrimizin və reallıqlarımızın müxtəlifliyi bir sərvətdir. Hər bir mübarizə - kollektiv azadlığımızın binasını möhkəmləndirən bir kərpicdir", - Jean-Pierre vurğulayıb.
O, həmçinin beynəlxalq ictimaiyyəti fəal səfərbər etməyə və dekolonizasiya proseslərinə dəstək verməyə çağırıb.
“Biz xalqların hüquqlarına hörmət tələb etməkdə və müstəmləkəsizliyi ciddi qəbul etməkdə birləşsək və əlaqələndirsək, BMT strateji rıçaq ola bilər”, - o vurğulayıb.