Ötən il Azərbaycandan Avstriyaya fiziki şəxslərin pul köçürmələrinin həcmi 5,7 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Trend-in Azərbaycan Mərkəzi Bankından əldə etdiyi məlumata görə, bu göstərici 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,2 milyon ABŞ dolları və ya 17% azalıb.
Hesabat ilində ölkənin ümumi pul köçürmələrində Avstriyanın payı 1,1% təşkil edib.
Həmçinin, ötən il Avstriyadan Azərbaycana fiziki şəxslərin pul köçürmələrinin həcmi 15 milyon ABŞ dolları olub ki, bu da 2023-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə 941 min ABŞ dolları və ya 6,7% artım deməkdir.
Hesabat ilində ölkəyə ümumi pul köçürmələrində Avstriyanın payı 1,4% təşkil edib.
2023-cü ildə Azərbaycandan Avstriyaya fiziki şəxslərin pul köçürmələrinin həcmi 6,9 milyon ABŞ dolları, əks istiqamətdə isə 14,1 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Ümumilikdə, 2024-cü ildə Azərbaycandan xarici ölkələrə fiziki şəxslərin həyata keçirdikləri pul köçürmələrinin həcmi 526,8 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bu isə 2023-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə 23,4 milyon ABŞ dolları və ya 4,2% azdır.
Eyni zamanda, hesabat ilində xarici ölkələrdən Azərbaycana fiziki şəxslərin pul köçürmələrinin həcmi 1,08 milyard ABŞ dolları təşkil edib ki, bu da 2023-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə 571,9 milyon ABŞ dolları və ya 34,6% azdır.
Qeyd edək ki, ötən il Avstriyanın Azərbaycan iqtisadiyyatına cəlb olunmuş birbaşa xarici investisiyalarının həcmi 50,4 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2023-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə ötən il sözügedən ölkədən Azərbaycan iqtisadiyyatına investisiyalar 23,9 milyon ABŞ dolları və ya 1,9 dəfə artıb. Hesabat ilində Azərbaycana birbaşa xarici investisiyaların ümumi həcmində Avstriyadan yatırılan investisiyaların payı 0,7% təşkil edib.
Öz növbəsində, Azərbaycan ötən il Avstriya iqtisadiyyatına 49,3 milyon ABŞ dolları sərmayə qoyub ki, bu da 2023-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə 48 milyon ABŞ dolları və ya 39,9 dəfə çoxdur. Birbaşa xarici investisiyaların ümumi həcmində Avstriyaya həyata keçirilən Azərbaycan investisiyalarının xüsusi çəkisi 2,8% təşkil edib.