Ötən il Birləşmiş Krallıqdan Azərbaycan iqtisadiyyatına cəlb olunmuş birbaşa xarici investisiyalarının həcmi 1,75 milyard ABŞ dolları təşkil edib.
Məlumata əsasən, 2023-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə ötən il sözügedən ölkədən Azərbaycan iqtisadiyyatına investisiyalar 109 milyon ABŞ dolları və ya 5,9% azalıb.
Hesabat ilində Azərbaycana birbaşa xarici investisiyaların ümumi həcmində Birləşmiş Krallıqdan yatırılan investisiyaların payı 24,8% təşkil edib.
Öz növbəsində, Azərbaycan ötən il Birləşmiş Krallığın iqtisadiyyatına 111,2 milyon ABŞ dolları sərmayə qoyub ki, bu da 2023-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə 45,6 milyon ABŞ dolları və ya 29% azdır.
Birbaşa xarici investisiyaların ümumi həcmində Birləşmiş Krallığa həyata keçirilən Azərbaycan investisiyalarının xüsusi çəkisi 6,3% təşkil edib.
Xatırladaq ki, 2023-cü ildə Birləşmiş Krallıqdan Azərbaycana birbaşa xarici investisiyaların həcmi 1,86 milyard ABŞ dolları, Azərbaycandan sözügedən ölkəyə yatırılan investisiyaların həcmi isə 156,8 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
Eyni zamanda, hesabat ili ərzində Azərbaycandan xarici iqtisadiyyata yönəldilmiş birbaşa xarici investisiyaların həcmi isə 1,76 milyard ABŞ dolları olub ki, bu da 2023-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə 1,35 milyard ABŞ dolları və ya 43,3% azdır.