Bakıda IX Yoqa Festivalı keçirildi (FOTO)
Cəmiyyət Materials 22 Fevral 2026 16:50 (UTC +04:00)
Vüqar İmanov
Bakıda “Sevgi və sülh” devizi altında IX Yoqa Festivalı keçirilib.
Trend-in məlumatına görə, festivalın keçirildiyi Sea Breeze - CaspiMayr Retreat məkanı harmoniya, şüurlu düşüncə və daxili sakitliyin adasına çevrilmişdi. Festival həm yeni başlayanları, həm də təcrübəli praktikləri bir araya gətirdi; hər kəs öz daxili tarazlığına aparan yolunu tapdı.
Açılış salamlama sözləri və enerjiylə dolu, işıqlı bir günə ümumi ruh halının yaradılması ilə başladı. İlk dəqiqələrdən aydın oldu: bu, sadəcə ustad dərslərinin silsiləsi deyil, özünə səyahət olacaq.
İlk ustad dərsi Elşad Abbasov tərəfindən keçirildi. Onun hatxa-yoqa dərsi bədənin və nəfəsin tarazlığına həsr olunmuşdu. İştirakçılar asanlara yumşaq və şüurlu şəkildə daxil olur, öz bədənləri ilə dialoq qururdular.
Daha sonra İlhamə Şirinova qonaqları energetik praktikaların dünyasına apardı. Daxili enerjilərlə işləmək, nəfəs texnikaları və konsentrasiya iştirakçılara güc və düşüncə aydınlığı hissi verdi.
Xüsusi bir atmosfer isə Fərhad Sadiqovun çıxışı ilə yarandı. Tibet kasaları ilə səslə terapiya seansı məkanı dərin, uzanan vibrasiyalarla doldurdu. Meditativ ritmlər gərginliyi əriyərək dəniz küləyi ilə birgə uzaqlara apardı.
Proqram Sayidə Rəhimovanın rəhbərliyi ilə kundalini-yoqa ilə davam etdi. Dinamik hərəkətlər və daxili enerji ilə işləmək günə yeni intensivlik və dərinlik qatdı.
Sabinə Dadaşova “Çakraların yenilənməsi” meditasiyasını keçirdi və iştirakçılara daxili təmizlənməyə və energetik tarazlığın bərpasına fokuslanmağı təklif etdi.
Zəngin proqramı isə İlqar Yusifov tayçi praktikasını – hərəkətdə meditasiya ilə yekunlaşdırdı. Yumşaq, axıcı hərəkətlər günün simvolik yekunu oldu; burada güc yumşaqlıqla, aktivlik isə daxili sakitliklə birləşirdi.
Təşkilatçılardan əldə edilən məlumata görə, festival çərçivəsində toplanan bütün vəsait xeyriyyə məqsədilə – uşaq evinə yardım üçün yönəldilib. Beləliklə, “Sevgi və sülh” devizi yalnız fəlsəfi deyil, həm də real mənada həyata keçdi.
Bakıda keçirilən IX Yoqa Festivalı bir daha göstərdi: harmoniya hər birimizin içindən başlayır və insanlar birləşərək bu dünyanı bir az da işıqlı edə bilərlər.