Böyük Britaniyanın maliyyə naziri Reyçel Rivz parlamentə təqdim etdiyi büdcə yeniləməsində qlobal iqtisadiyyatın qeyri-müəyyən olduğunu və bunun həm dövlət maliyyələrinə, həm də iqtisadiyyata təsir etdiyini bildirib.
Trend “Reuters”-ə istinadən xəbər verir ki, nazir yeni büdcə yeniləməsində vergi artımı olmadığını qeyd edib.
Bunun əvəzinə, kapital xərclərini illik 2 milyard funt sterlinq artırmağı planlaşdırdığını və bu artımın iqtisadiyyatda inkişaf yaratmaq və müdafiə sahəsindəki öhdəlikləri yerinə yetirmək məqsədini daşıdığını açıqlayıb.
Rivz, həmçinin, yeni maliyyə ili üçün hərbi sahəyə əlavə olaraq 2,2 milyard funt sterlinq ayrılacağını təsdiqləyib. O, Müdafiə Nazirliyinin avadanlıq büdcəsinin ən azı 10 faizinin yeni texnologiyalar, o cümlədən dronlar və süni intellektlə işləyən texnologiyalar üçün xərclənəcəyini bildirib.
Bu addımın sektoru gücləndirmək və yenilənmiş iş imkanları ilə ölkənin müxtəlif bölgələrində bərpa və inkişaf yaratmaq məqsədini daşıdığı qeyd edilib. Nazir, həmçinin müdafiə sahəsindəki xərclərin maksimum fayda verməsi üçün yeni bir şuranın yaradılacağını açıqlayıb.
Qeyd edək ki, Böyük Britaniyada maliyyə naziri hər il büdcəni mart ayında açıqlayır. Bu tarix, adətən ilin əvvəlində maliyyə siyasətini, vergi dəyişikliklərini və dövlətin xərclərini açıqlamaq üçün seçilir. Büdcə açıqlanması zamanı hökumət gələn maliyyə ili üçün iqtisadi planlarını təqdim edir və ölkənin maliyyə vəziyyətini necə idarə edəcəyini bəyan edir.